Czym się kierować wybierając płyn do płukania tkanin?
Pranie robimy prawie każdego dnia. To normalne, bo chyba każdy z nas lubi higienę i czystość, dlatego takie też ubrania zakładamy z przyjemnością. Z tego też powodu korzystamy z różnych środków czystości w formie proszku, żelu, płynu czy tabletek. Również kupując nową pralkę chcemy, aby wspomagała ona skuteczne pranie. Jednak w tym wszystkim często zapominamy o płynie do płukania. Niektórzy uważają nawet, że jest on zupełnie zbędny. Zastanówmy się zatem, jak to jest z płynami do pukania. Jaką rolę spełniają i czym się kierować wybierając konkretny płyn do płukania tkanin.
Płyn do płukania tkanin – jego rola
Większość z nas sięga po płyn do płukania tkanin ze względu na to, że po jego użyciu pranie nabiera przyjemnego zapachu. Jest to zresztą bardzo istotna sprawa w kontekście prania w ogóle - po prostu lubimy, kiedy coś ładnie pachnie. Jednak nie to jest głównym zadaniem płynu do płukania tkanin. Pierwsze płyny do płukania pojawiły się w połowie lat 60., zaraz po tym, kiedy do powszechnego użytku weszły pralki bębnowe. Spowodowało to, że tkaniny prane do tej pory ręcznie lub w pralkach wirnikowych zostały poddane dużym obciążeniom mechanicznym i zaczęły szybko się niszczyć. W tym samym czasie zaczęto wycofywać z procesu prania mydła, które miały działanie zmiękczające. Przez to prane tkaniny stawały się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowo zaczęto wytwarzać coraz więcej ubrań z włókien syntetycznych, które mocno się elektryzowały. I właśnie tutaj pojawiły się płyny do płukania. Ich główne zadanie, czyli zmiękczanie tkanin zdecydowanie pozytywnie wpływa na ochronę pranych ubrań, do tego nadaje im właściwości antystatycznych, czyli powoduje, że ubrania nie elektryzują się i zdecydowanie łatwiej się je prasuje. Przy tym zmiękczone tkaniny są delikatniejsze i przyjemniejsze w dotyku. Zresztą płyn do płukania tkanin ma jeszcze jedną ciekawą cechę - przyspiesza schnięcie wypranych ubrań. Dzieje się tak dlatego, że płyn ten wypiera wodę z włókien tkaniny. Widać więc wyraźnie, że nadanie pranym ubraniom przyjemnego i pięknego zapachu to tylko jedna z wielu pożytecznych funkcji, jakie pełni płyn do płukania tkanin.
Płyn do płukania tkanin – jak jest produkowany?
Płyn do płukania tkanin najczęściej produkuje się z kationowych środków powierzchniowo-czynnych. Środki takie zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrycznych na powierzchni tkaniny. Najpopularniejsze z nich to “esterquaty”, czyli czwartorzędowe sole amoniowe. Charakteryzują się one dobrymi właściwości zmiękczającymi, a przy tym są łagodne dla skóry oraz dobrze biodegradowalne. Wytwarza się je głównie z tłuszczy zwierzęcych. Spotkać można także płyny do płukania tkanin na bazie kationowych środków powierzchniowo-czynnych wytworzonych z surowców roślinnych. Są to jednak produkty droższe i rzadziej spotykane. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie produkty do zmiękczania tkanin oparte są na surowcach kationowych. Do produkcji płynów zmiękczających tkaniny, szczególnie tych ekologicznych, wykorzystuje się także kwasek cytrynowy. W ostatnim czasie pojawiła się nowa forma produktu do zmiękczania tkanin – kryształki. Zgodnie z zaleceniem producenta, dozuje się je razem z proszkiem do prania. W trakcie procesu prania kryształki rozpuszczają się uwalniając stopniowo zapach oraz zapewniając tkaninom długotrwałą miękkość.
Płyn do płukania tkanin – jaki wybrać?
Zastanówmy się teraz nad tym, czym kierować się wybierając płyn do płukania tkanin. Tutaj chyba nie będzie zaskoczeniem dla nikogo stwierdzenie, że wybór konkretnego płynu zależy już od indywidualnych preferencji, szczególnie kiedy mówimy o jego formie albo zapachu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby płyn taki był jak najbardziej wydajny. Na rynku możemy dostać tak zwane standardowe płyny do płukania tkanin, sprzedawane przeważnie w 4-litrowych opakowaniach albo koncentraty w zdecydowanie mniejszych pojemnikach. Zwróćmy więc uwagę, na jak długo wystarczają takie płyny. Dobrze jest też spojrzeć na zawartość czynników aktywnych w tych środkach. Średnio gotowy płyn ma 2,5 – 5% takiego czynnika, a koncentrat między 8-12%. Jednak spotkać możemy i płyny zawierające 20% aktywnego czynnika. Producenci coraz większą uwagę przykładają też do dodatkowych funkcji płynów do płukania. Prócz wspomnianych przez nas już cech, płyny te posiadają również inne funkcjonalności, na przykład pomagają zachować kształt i kolor płukanych tkanin, zapobiegają ich mechaceniu się, szarzeniu, zagnieceniom, a także są antybakteryjne.
Jeszcze jedną ważną sprawą przy wyborze płynu do płukania tkanin jest podatność na alergeny. Jeśli my lub ktoś z domowników ma z tym problem, warto poszukać płynów skierowanych właśnie do takich osób. Oczywiście prawda jest taka, że każdy płyn może uczulać. Rodzaj i wrażliwość naszej skóry to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego tak bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na skład oraz sposób dawkowania płynu. Na rynku możemy spotkać płyny dla alergików, na przykład mające naturalne aromaty zapachowe albo wręcz płyny bezzapachowe. Jednak pamiętajmy, że efekt uczulenia może pojawić się u każdego, jeżeli wlejemy płynu do płukania za dużo. Zatem w tym temacie zawsze stosujmy się do zaleceń producenta.